Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe
Jeżeli przy projektowaniu nie udało się zachować właściwych odstępów pomiędzy instalacją odgromową a instalacją fotowoltaiczną (zwykle powyżej 0,5 metra), lub np. instalacja jest posadowiona na dachu pokrytym blachodachówką, wówczas stosuje się ograniczniki typu T1+T2. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna nie jest zabezpieczona instalacją odgromową lub udało się zachować właściwe odległości pomiędzy instalacją odgromową a instalacją fotowoltaiczną, to stosuje się ograniczniki napięć typu T2.
Ograniczniki napięć dobiera się w taki sposób aby zapewniony poziom ochrony był niższy niż maksymalne napięcie jakie może istnieć na zaciskach modułów fotowoltaicznych i inwerterach DC/AC.
Jeżeli długość przewodu pomiędzy modułami fotowoltaicznymi a inwerterem DC/AC nie przekracza 10 metrów - wystarczy zainstalować jeden ogranicznik w danym łańcuchu, jeżeli natomiast długość kabla jest większa niż 10 metrów - przy modułach należy zainstalować ogranicznik typu T1+T2 lub T2 w zależności od obliczeń oraz drugi ogranicznik typu T2 w pobliżu inwertera.


Oferowane przez GoSolar ograniczniki serii DS50.., oraz DS60.. firmy Citel dostarczane przez firmę Jean Muller Polska we współpracy z firmą Coral spełniają najwyższe rynkowe standardy w zakresie ochrony przed przepięciami i są dostosowane do napięcia minimum 1000 V DC (oprócz samych ograniczników, które pracują przy napięciu od 500 do 1500 V DC). Ograniczniki mają możliwość zdalnej sygnalizacji stanu uszkodzenia.
Organiczniki posiadają:
- 10 lat gwarancji od daty produkcji
- zabezpieczenie przed starzeniem spowodowanym prądami roboczymi i upływowym.
Każdorazowo konkretne rozwiązanie systemów przeciwprzepięciowych jest analizowane i przedstawiane w projekcie technicznym.
Jeśli chcesz, aby Twoja elektrownia słoneczna służyła ci bezawaryjnie przez długie lata - Nie lekceważ zabezpieczeń !!