Systemy ON- i OFF-GRID

3 sposoby działania systemu fotowoltaicznego

system-on-grid.png

System ON-GRID

stosuje się go najczęściej wtedy, gdy dom podłączony jest do sieci energetycznej. System ten jest stosunkowo prosty i składa się z: modułów fotowoltaicznych, inwertera zamieniającego prąd stały na zmienny o napięciu sieciowym 230 V  i dwukierunkowego licznika mierzącego energię zużytą przez odbiorniki energii (pobraną z sieci operatora OSD) jak i wprowadzoną do sieci energetycznej.

System OFF-GRID

polecane rozwiązanie dla osób mających na przykład domy letniskowe (oddalone od istniejącej sieci energetycznej, gdzie koszt jej doprowadzenia byłby znaczny) lub dla tych, którzy chcą być sie całkowicie  uniezależnić od dostawców energii elektrycznej. System ten jest bardzo podobny do opisanego powyżej, z tym że do inwertera dołączony jest magazyn energii (najczęściej akumulatory) oraz instalacja nie jest podłączona do sieci energatycznej. W przypadku kiedy nasza elektrownia słoneczna produkuje więcej energii niż nasze bieżące potrzeby, jej nadmiar jest gromadzony w magazynie energii, natomiast kiedy nasza elektrownia słoneczna produkuje mniej energii w stosunku do bieżących potrzeb lub nie produkuje jej wcale (np. w nocy), nasze urządzenia domowe są zasilane z magazynu energii. Możemy tak dobrać parametry elektrowni i baterii, abyśmy mogli zasilać nasze urządzenia przez cała dobę.
system-off-grid.png

System hybrydowy

będący kombinacją dwóch wyżej opisanych, gdyż podłączony jest zarówno do sieci dystrybucyjnej Operatora OSD jak i zawiera baterie akumulatorów do magazynowania wyprodukowanej przez elektrownie słoneczną energii. To rozwiązanie ma wiele zalet, jednak na razie stosowanie tego typu rozwiązań jest ograniczone ze względu na znaczną cenę baterii. Jednak w miarę rozwoju technologii magazynowania energii i spadku ich ceny rozwiązania te będą coraz bardziej popularne.

ON-GRID versus OFF-GRID

Dwa pierwsze rozwiązania mają zalety i wady

ON-GRID

OFF-GRID

najtańsze obecnie rozwiązania na rynku
system fotowoltaiczny nie pracuje podczas braku zasilania z sieci energetycznej
pełna niezależność energetyczna
rozwiązanie znacznie droższe od systemu on-grid 

O GoSolar

Naszą misją jest zapewnienie naszym Klientom komfortu życia i niezależności energetycznej.

Uzyskamy to dzięki dostarczaniu Im najwyższej jakości rozwiązań z obszaru Odnawialnych Źródeł Energii oraz świadczeniu kompleksowego, profesjonalnego serwisu.

Ostatnie nowości

©2023 GoSolar Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone. Znaki towarowe należą do ich właścicieli. Design featured by Aga Kosa

Szukaj