Analiza opłacalności dla Klientów Indywidualnych

Założenia

Inwestujemy w elektrownię słoneczną trójfazową o mocy znamionowej 3,3 kWp na markowych podzespołach - 19 000 PLN brutto (uwzględniamy VAT 8%, gdyż naszą elektrownię montujemy na dachu budynku w którym mieszkamy)
Na fakturze od dostawcy energii elektrycznej (przyjmijmy, że jest to Energa) znajdujemy informację, że średnie roczne zużycie energii elektrycznej to  3 300 kWh (kilowatogodzin).

Mieszkamy w Polsce, a więc uwaględniając warunki geograficzne roczna produkcja energii z naszej elektrowni słonecznej wyniesie 3 135 kWh (przyjmujemy dość konserwatywne ale i bezpieczne założenie, że nasza elektrownia słoneczna w pierwszym roku wyprodukuje z 1kWp 950 kWh energii) 
W ciągu dnia zużywamy na własne potrzeby 35% naszej produkcji (3 135 kWh*0,35 = 1097 kWh), gdyż najczęściej w tygodniu nie ma nas w domu w ciągu dnia. Wtedy prąd jest potrzebny aby zasilić np. lodówkę i sprzęt rtv na tzw. czuwaniu, a więc 65% energii elektrycznej (3 135 kWh*0,65= 2037 kWh) wykorzystujemy po powrocie do domu oraz w weekendy. 
Koszt 1 kWh energii zakupionej od dostawcy 0,61 PLN, w związku z tym, przy zużyciu 3 300 kWh energii elektrycznej bez elektrowni słonecznej zapłacilibyśmy za nią 2 013 PLN rocznie (bez opłat stałych) czyli średnio 167,75 PLN miesięcznie.
Gdy nie ma nas w domu a elektrownia słoneczna produkuje energię elektryczną, jej nadwyżki są przesyłane do sieci energetycznej. W sieci energetycznej nasza energia zostaje "zmagazynowana". Kiedy nasza elektrownia nie produkuje energii elektrycznej odbieramy ją bezpłatnie z sieci energetycznej w proporcji 0,8 kWh za każdy 1 kWh "zmagazynowanej" energii. Jest to tzw. system opustów i w oparciu o niego rozliczamy sie z naszym dostawcą energii. 
energa-1111.jpg

Wyniki analizy

2017-09-01_21-04-371.png

Mając własną elektrownię słoneczną zyskamy:

1 097 kWh * 0,61 PLN = 669,2 PLN rocznie oszczędności z tytułu konsumpcji własnej (zużycia energii elektrycznej z elektrowni słonecznej na własne potrzeby)

2037 kWh * 0,61 PLN * 0,8 = 994,4 PLN z tytułu opustu

Razem oszczędności rocznie ok. 1663 PLN. Oznacza to, że nasze rachunki za energię czynną + dystrybucję w pierwszym roku spadną do 350 PLN czyli o 83% (bez opłat stałych).

Inwestycja we własną elektrownię słoneczną zwróci się po ok. 11,4 roku.

W rozpatrywanym okresie funkcjonowania elektrowni słonecznej (25 lat)  Nasz czysty zysk może osiągnąć  22 575 PLN.

Komentarz

1. Pamiętać należy, że przedstawiona powyżej analiza dla swojej przejrzystości zawiera szereg uproszczeń:
  • pominęliśmy inflację cen energii (szacowanej na ok 3% r/r),
  • utratę wydajności naszej elektrowni w czasie (szacowaną na ok. 0,7% r/r) 
  • roczne koszty serwisu (szacowane na ok 1 % inwestycji rocznie)
  • nie uwzględnialiśmy zmian wartości pieniądza w czasie  

2. Przyjęliśmy dość restrykcyjne warunki generowanej energii z 1 kWp, ostatnie lata bywają bardziej słoneczne np. w 2015 roku średnio 1KWp wygenerował 1070 kWh energii elektrycznej.

3. Pamiętać należy, że nasza elektrownia to inwestycja na długie lata, nie wymaga praktycznie obsługi i kosztownych napraw (dzięki użyciu komponentów wysokiej jakości) a jej gwarantowany czas pracy przekracza 25-30 lat, a więc przez ponad połowę swego czasu pracy elektrownia ta generować będzie dla nas energię elektryczną za darmo.

4. Pamiętać należy, że przyjęliśmy dość słaby wskaźnik bezpośredniego wykorzystania wyprodukowanej energii elektrycznej na własne potrzeby (35%). Przy jego zwiększeniu okres zwrotu ulegnie skróceniu. Można np. zainstalować sobie klimatyzację i okaże się, że nasze rachunki wzrosną jedynie o minimalną kwotę, lub instalując dodatkowe inteligentne systemy sterowania jak np Solar-Log, który załączy nam energochłonne urządzenia (np. pralkę) w czasie, kiedy nie ma nas w domu, a elektrownia słoneczna produkuje dużo energii elektrycznej.    

5. Gdyby inwestycję w elektrownię słoneczną potraktować jako inwestycję finansową (np. lokatę w banku), byłaby ona równoważna lokacie bankowej na ok. 9,5% przy założeniu, że jest pobierany tzw. podatek Belki. 

Przedstawiona analiza ma charakter poglądowy, służy zapoznaniu czytelnika z metodyką obliczania korzyści z inwestycji w elektrownię słoneczną.

O GoSolar

Naszą misją jest zapewnienie naszym Klientom komfortu życia i niezależności energetycznej.

Uzyskamy to dzięki dostarczaniu Im najwyższej jakości rozwiązań z obszaru Odnawialnych Źródeł Energii oraz świadczeniu kompleksowego, profesjonalnego serwisu.

Ostatnie nowości

©2023 GoSolar Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone. Znaki towarowe należą do ich właścicieli. Design featured by Aga Kosa

Szukaj